Od 1. listopadu platí novela takzvané kácecí vyhlášky. Od tohoto dne musí opět majitel zahrady, chce-li na svém pozemku pokácet svůj neovocný strom, který má ve výšce 130 cm obvod kmene větší než 80 cm, žádat o povolení orgán ochrany přírody. Jedná se o významný zásah do práva nakládat se svým soukromým vlastnictvím, což je jedno ze základních občanských práv.
Představitelé ministerstva životního prostředí argumentují ve prospěch této změny tak, že vzniká obava, že soukromí majitelé své neovocné stromy na svých zahradách šmahem vykácejí. Podle mého názoru se jedná o pohrdání zdravým rozumem a odpovědností majitelů zahrad. Není to nic jiného, než šikanování soukromých vlastníků státní mocí. Aby bylo jasno, zákaz svobodně nakládat se soukromým majetkem se netýká žádných velikánů, o povolení ke kácení je třeba žádat už u neovocných stromů o průměru kmene 25,5 cm zhruba ve výšce natažených rukou dospělého člověka.
Pan ministr Brabec potvrdil to, čeho se obávám už od jeho nástupu do funkce. Stojí pevně na straně ekologických aktivistů. Prokázal to třeba při projednávání senátního návrhu zákona o Národním parku Šumava, prokazuje to i touto vyhláškou. Proč to dělá? Nekupuje tím přízeň ekologických aktivistů pro podnikání svého šéfa pana Babiše? Odpověď na tuto otázku dá čas. Co mi ale leží v hlavě je to, proč na straně ekologických aktivistů stojí téměř stejně pevně poslanci za TOP 09. Prokázali to svým postojem při projednávání zákona o Národním parku Šumava. Pokud si myslí, že tím získají hlasy bývalých voličů Strany zelených, šeredně se mýlí.