Povinná maturita z matematiky byla zrušena. Většina jásá, protože matematika je strašák. Leccos jde tak nějak okecat, ale matematiku ne. Kdybych byl populista, tak bych nyní jásal společně s většinovým davem.  Populismus je laciné nadbíhání davům a jejich přání. Jenže já nejsem a nebudu. Celý život jsem matematiku učil, na gymnáziu i na univerzitě. Matematika neodpouští a není snadná. Vyžaduje píli, trpělivost, systematičnost, opakování, odhodlaní překonávat své chyby, pokoru. Všechny vlastnosti, jež pomáhají být úspěšnými i v běžném životě. Zrušení povinné maturity z matematiky považuji za chybu, jež se vymstí budoucím generacím. Už dnes pozorujeme, jak ekologičtí aktivisté ovlivňují mladé lidi natolik, že ti slepě věří jednostranně podaným vědeckým faktům, aniž by byli schopni je kriticky hodnotit. Mimochodem, znáte nějaké matematické aktivisty?

Častým argumentem je, že nejprve se musí matematika jinak učit. Že maturita z matematiky matematiku nikoho nenaučí. Proč se tedy trápit, možná by mohla být maturita přiznávána automaticky hned po dovršení věku 18 let, vždyť na ní mají všichni v podstatě nárok. Při stejné logice bychom mohli zrušit zkoušku v autoškole, protože ta také nikoho řídit auto nenaučí. Řidičák dáme tomu, kdo si o něj řekne a na jak dlouho chce. Řídit auto potřebuje přece kdekdo. Bez řidičáku se špatně hledá práce. Co se ale pak bude dít na našich silnicích?

Domnívám se, že za zrušením maturit stojí především široce zažitá představa zábavné základní školy, snadné střední školy, nenáročné vysoké školy zakončené nějakým titulem a místem v kanceláři u počítače. Jenže reálný život se neptá, jestli pro vás má být zábavný, snadný a nenáročný. Maturita z nikoho hodnotnějšího jedince neudělá, to je pravda, ale měla by být jistým měřítkem schopností jedince v humanitních i v přírodních oborech a jeho celkové vyspělosti (nebo dospělosti chcete-li, vždyť examen maturitas znamená zkouška dospělosti). A to zrušením matematiky jako povinného maturitního předmětu výrazně ztratila.