Zájemci o rozhovor s hlavou města se mnohdy vyplatí hlavně neodbytnost i trpělivost. Z testu Mladé fronty Dnes vyplynulo, že na přijetí ke starostovi Tábora by čekal žadatel měsíc, na slyšení u českobudějovického primátora přes pět týdnů, k přijetí u hejtmana stačilo čekat týden.

„Máme zkušenosti s přijímáním zejména u hejtmana kraje a u některých starostů. Co se týče hejtmana, nemůžeme si na něho stěžovat. Pokud jsme se objednaly, přijal nás v nejbližším možném termínu. Dokonce se zúčastnil několika našich akcí,“ sdělila Mladé frontě Dnes Dana Kuchtová, mluvčí sdružení Jihočeské matky. „Jen nás trochu mrzí, že málo vnímá naše argumenty neboli nechává si ty svoje. Jeho přístup je ale celkově velmi dobrý. Jako další příklady politiků, kteří nás respektují, bych uvedla starosty Věžovaté Pláně nebo Mydlovar. Nebrání se komunikaci, sami nás oslovují. S některými dalšími politiky ze samosprávy je to horší. Známe případy, kdy starostové vystupují proti zájmům svých občanů a setkání s námi se vyhýbají. Jako příklad bych uvedla obec Temelín, kde značná část obyvatel je proti výstavbě jaderného meziskladu, ale starosta je přesto pro,“ podotkla Kuchtová.

Tematiku deník dále rozvíjí. „Pokud si chce venkovan odchytnout svého starostu a zkritizovat ho třeba za špatně opravenou silnici, zajde za ním třeba do hospody, do hasičárny, domů nebo mu vynadá jen tak přes plot. V horší situaci jsou obyvatelé velkých měst, kteří se k prvním mužům či ženám na radnicích musí prokousat přes hradbu sekretářek a asistentů,“ píše MfD. Starostům mohou podle deníku počítačově zdatní lidé také mailovat, ale nikdy nemají jistotu, že na virtuální dopis zareaguje zrovna adresát. Jihočeský hejtman Jan Zahradník ale tvrdí, že má ve zvyku otevírat si svou elektronickou poštu sám a také na ni sám odpovídat. „Například v neděli večer chodím pravidelně do své kanceláře a připravuji se na pondělní ranní poradu. Součástí toho je, že projdu mailovou poštu a odpovídám,“ uvedl hejtman. „U Zahradníka si člověk může být jist, že na ulici neodmítne nikoho, kdo ho osloví. Pokud má nějaký Jihočech potřebu s hejtmanem hovořit, stačí se podívat do kulturního kalendáře své obce a města. Pokud se právě koná nějaká větší slavnost, je vysoce pravděpodobné, že se tam Jan Zahradník objeví,“ napsala Mladá fronta Dnes.

V testu, který učinila Mladá fronta Dnes, velmi dobře obstál sekretariát starosty Písku Luboše Průši. Po představení pod falešným jménem se sekretářka neptala, proč chceme starostu kontaktovat, a rovnou nás bez okolků přepojila. Ke starostům, kteří běžně berou pevné telefony, patří jindřichohradecký starosta Karel Matoušek. Ten uvedl, že po nástupu do své funkce před lety zavedl, že v pondělí od 9 do 12 hodin byl k dispozici lidem, ale pak schůzky zanikly. „Pokud mají lidé vážný problém, přijmu je přes nabitý program. Musím říct, že k nejčastějším návštěvníkům patří Romové,“ sdělil Matoušek.