Na jihu Čech funguje od čtvrtka nový nadační fond Jihočeské naděje, který si dává za cíl pomoci získat vzdělání nadaným dětem ze sociálně slabších rodin.

U jeho vzniku stojí náměstek jihočeského hejtmana Martin Kuba (ODS), který se svým záměrem už našel podporu u významných jihočeských osobností a podnikatelů.

„V jižních Čechách je určitě hodně dětí s talentem, které ale nemají možnost jej studiem rozvinout, neboť jim chybí potřebné sociální zázemí. Právě jim chce náš fond ve vzdělání pomoci. Jsem rád, že společně se mnou je ve správní radě prorektor Jihočeské univerzity, znamenitý pedagog Jan Zahradník, i úspěšný podnikatel a současný předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory Miroslav Dvořák. Myslím, že s jejich pomocí se činnost dobře rozběhne a už v druhém pololetí letošního školního roku budeme moci podpořit sto až sto padesát školáků a studentů výlučně z našeho regionu,“ řekl Právu Kuba.

Nadace už má přichystáno, jak podotkl Jan Zahradník, pět projektů. Jde o stipendia pro vysokoškoláky i středoškoláky, granty pro nadané děti v oblasti umělecké a sportovní a v základních školách chystá fond v okresních městech kurzy pro dyslektiky, neboť i někteří z nich mají ojedinělé nadání.

„Kritéria jsou jednoduchá – talent a nedostatečné finanční zázemí. Je škoda, když nemůže dítě uplatnit svůj talent například jen proto, že rodiče jsou rozvedení a na studium chybějí matce peníze,“ konstatoval Kuba. Dodal, že cílem není vytvářet nějaké rovnostářství, ale dát šanci na dobrý start i těm nadaným, kteří obrazně řečeno potřebují startovní čáru narovnat.

Peníze, s nimž Jihočeské naděje na počátku činnosti disponují, jsou sice zatím jen ze zdrojů členů představenstva a dozorčí rady nadačního fondu, ale jeho zakladatelé věří, že odezvu najdou především u úspěšných podnikatelů, ať již půjde o fyzické, či právnické osoby.

Předseda představenstva hospodářské komory Dvořák v této souvislosti podotkl, že jeho snahou bude získat mezi podnikateli co nejvíce těch, kteří by byli ochotni fond finančně podpořit, aby dětí a studentů, kteří je dostanou, bylo co nejvíce.

„Pokud to dokážeme, budeme uvažovat i o možnosti dát šanci nadaným studentům navštěvovat i školy v zahraničí. Přemýšlíme také o možné dohodě s některým z bankovních ústavů. Pokud by student u něj získal půjčku na studium, část z ní by hradil fond,“ popsal další ze záměrů Kuba s tím, že detailní informace se zájemci mohou dozvědět na webových stránkách www.jihoceskenadeje.cz.

Vladimír Vácha, Právo (8.1.2010)