Ve Středočeském kraji se znovu začíná formovat hnutí proti vedení dálnice D3 na jeho území . Jak ukazuje přiložená zpráva, je zřejmé, že někteří starostové jsou přesvědčeni, že „budování dálnice D3 nevyřeší dopravní problémy regionu, naopak je bude ještě více komplikovat“. Jaké z to plyne pro mne poučení? Naděje, že se v dohledné době podaří spojit jižní Čechy s Prahou, je opět významně slabší. Proto musí všichni Jihočeši, zejména jihočeští politici, zesílit boj za výstavbu dálnice D3 z Českých Budějovic na hranice s Rakouskem. Na rozdíl od Středočechů Rakušanům záleží na propojení s Jihočeským krajem. Svědčí o tom tempo, se kterým budují jejich dálnici na území Horních Rakous. Jsou už ve Freistadtu, což je v podstatě na dohled od hranic.

Tisková zpráva AD3: Babišův týdeník manipuluje s krajskými volbami

26.9.2016

Benešov, 26.9.

Týdeník 5plus2, jeden z titulů mediálního domu Mafra ministra financí Andreje Babiše, otiskl v dnešním vydání pro Benešovsko anketu s kandidáty do zastupitelstva Středočeského kraje. Otištěná vyjádření jsou v příkrém rozporu se skutečných názorů kandidátů. Mediálně politický holding Andreje Babiše se snaží vytvářet zdání konsenzu, že dopravní problémy Benešovska vyřeší jedině dálnice D3.

Příspěvek Josefa Vacka, lídra kandidátky Spolu pro kraj (KDU-ČSL, SZ a SNK-ED) je nazván „Obchvaty a D3“ a uvádí „Pro Benešov je zásadní stavba severovýchodního obchvatu, nutný je i obchvat Olbramovic a schválení trasy dálnice D3 na České Budějovice.“

Kandidáti Spolu pro kraj přitom konzistentně v médiích i na debatách, které pořádá občanská iniciativa Alternativa středočeské D3, vystupují s opačnými názory.

„Podle nás je řešením napojení veřejné dopravy Prahy a středočeského kraje, dostavba D4 a modernizace silnice I/3. Jsme rozhodně proti navržené trase dálnice D3 skrz Posázaví,“ potvrdil dnes opět názor koalice lídr Josef Vacek (KDU-ČSL) v telefonickém rozhovoru se zástupcem iniciativy.

Podobně byl překroucen názor předsedy středočeských Starostů a nezávislých, Víta Rakušana. V příspěvku nazvaném „Je nutné dokončit dálnici“ uvedl týdeník: „Jediným možným řešením je výstavba dálnice D3 z Prahy na Tábor. … Pro Benešovsko je důležité začít jednat urychleně s krajem, Ředitelstvím silnic a dálnic a s ministerstvem dopravy o návazné infrastruktuře.“ Ve skutečnosti je ale pozice strany jiná.

Věslav Michalik, kandidát do zastupitelstva kraje a současný starosta Dolních Břežan, na debatě pořádané iniciativou Alternativa středočeské D3 v Jílovém u Prahy uvedl: „Nejdříve je třeba řešit aktuální problémy: integrovat veřejnou dopravu kraje a Prahy, postavit obchvaty na silnici I/3, dostavět Pražský okruh, dovést kolejovou dopravu do Jesenice. Pak se můžeme bavit o tom, zda ještě dálnici D3 potřebujeme.“

Reakce ostatních politický stran jsme nezjišťovali. Vzhledem k podobnosti důrazu a názorů na dálnici D3 ve všech přpíspěvcích ale není možné vyloučit ani další manipulace.

„Babišovo impérium se zaleklo silného odporu občanů Středočeského kraje a snaží se veřejnosti nalhat, že volebního heslo z jejich bilboardu – Dálnice, dálnice, dálnice – prosazují všechny strany.“ komentuje mediální lži Ondřej Pašek, koordinátor iniciativy Alternativa středočeské D3.

„Významná část veřejnosti dálnici přes Posázaví nechce. Naštěstí jsou tu strany, které nabízejí racionální řešení středočeské dopravy bez zničení cenné přírody – třeba Spolu pro kraj nebo Starostové a nezávislí“ komentuje Pašek názory, které zazněly na předvolebních debatách a dodává: „Opravdové názory krajských kandidátů si koneckonců může každý ověřit na debatě ve čtvrtek 29.9. v Neveklově, v restauraci Na radnici.“

Podle iniciativy se nejedná o ojedinělý přešlap, ale o systematickou snahu ANO prosadit dopravní stavby bez ohledu na názory veřejnosti. „ANO převzalo štafetu betonářské lobby: ex-ředitel Skansky Ťok a ministryně Šlechtová chtějí vymazat veřejnost z rozhodování o stavbách i kácení zeleně a teď je jasné, že se neštítí ani manipulovat volby.“ komentuje Pašek.

 

Poznámky pro editory:

Názory kandidátů vyšly v týdeníku 5plus2, vydání pro Benešovsko, 23.9.2016 na str. 6. http://www.5plus2.cz/?e=QH-BENESOV&d=23.09.2016#strana=6

Alternativa středočeské D3 je nezávislá, nepolitická iniciativa občanů, spolků a obcí regionu jižní části středních Čech. Podporovatelé iniciativy sdílí názor, že pro dopravní obslužnost našeho regionu je třeba zejména hustá, pravidelná, spolehlivá a rychlá veřejná doprava, kvalitní lokální silniční síť a obchvaty obcí. Budování dálnice D3 nevyřeší dopravní problémy regionu, naopak je bude ještě více komplikovat.

Více na webu: www.alternativaD3.cz

Iniciativa pořádá předvolební debaty pod názvem:

„Dálnice D3 a názory krajských kandidátů“, které proběhly:

14.9. Jílové u Prahy, restaurace Florian

21.9. Votice, kino Votice

Příští debata proběhne:

29.9. Neveklov, 18:00, restaurace Na radnici.