Píši tento článek v podvečer na Velikonoční pondělí a tak nevím, jak dopadne úterní klíčové jednání o dalším osudu vládní koalice. Ať ale dopadne tak či onak, je jasné, že celý velikonoční týden se nesl ve znamení vládní krize, způsobené úmyslem ministrů ze strany Věci veřejné podat demisi. Nakonec se ukázalo, že to s tou demisí není zase tak horké, takže uvidíme. Co ale mají dělat voliči Věcí veřejných, kteří této supernově na politickém nebi dali ve volbách v roce 2010 svůj hlas? Hledali nové lidi, nezatížené předchozí účastí v politice, která je hlavně svou vlastní vinou médii podávána jako špinavá žumpa, kde slušní lidé nemají co dělat. Čeho se voliči od těchto nových lidí dočkali, je bohužel předmětem každodenních zpráv.
Na české politické scéně se objevil ještě jeden fenomén, a to jsou nové politické subjekty, které se tváří, že přichází s úplně novou politikou. V jejich čele však stojí lidé, kteří jsou v politice již dlouhou dobu a kteří odešli ze svých stran, za které zastávali po léta významné politické funkce. Jako příklad může posloužit na celostátní úrovni TOP 09, na českobudějovické komunální úrovni Hnutí Občané pro Budějovice.
I v letošních krajských volbách v Jihočeském kraji se objevuje nový subjekt, jehož někteří představitelé se domnívají, že stačí zpřetrhat kořeny, které je spojují s jejich minulostí a ucházet se o přízeň voličů jako noví lidé. Jedná se o rodící se hvězdu na politickém nebi v Jihočeském kraji – hnutí Jihočeši 2012. Vážím si a vždycky jsem si vážil všech nezávislých starostů a komunálních politiků, kteří hnutí založili a chystají se s ním prorazit v letošních krajských volbách. V denním tisku si ale můžeme občas přečíst, kdo z odpadlíků od Občanské demokratické strany se k němu hlásí. A jsou to „ těžké váhy“, bývalí úspěšní politici ODS.
Neměli by si tito lidé, ale hlavně jejich možní voliči, položit otázku, čím by byli bez podpory ODS, její členské základny a jejích voličů? Byl by Michal Doktor poslancem? Byl by Juraj Thoma náměstkem primátora a posléze primátorem krajského města? Byl by Pavel Vondrys dlouholetým starostou Strakonic a krajským zastupitelem? Byl by Luboš Průša starostou Písku, krajským radním a od roku 2006 ředitelem Krajského úřadu Jihočeského kraje? Byl by Pavel Pavel uvolněným radním Jihočeského kraje zodpovědným za regionální rozvoj, včetně Regionálního operačního programu? Myslím si, že i kdyby byly jejich osobní vlastnosti a schopnosti sebelepší, bez podpory ODS by těchto funkcí nedosáhli.
Chápu, že se jejich cesty nyní s ODS rozešly a že chtějí v krajských volbách za každou cenu zvítězit. Je ale nutné, aby si ti ze skutečných Jihočechů, kteří se chystají dát jim ve volbách hlas, uvědomili, že se v žádném případě nejedná o nějaké nové, tou „špinavou“ politikou dosud nepolíbené osoby.

Jan Zahradník