Jihočeské politice se věnuje již od revoluce a letos s přehledem obhájil svůj post poslance. A tak zatímco před 4 lety byl v poslanecké sněmovně nováčkem a touto dobou se spíše rozkoukával, letos už bude naopak zkušenosti předávat nově zvoleným kolegům.

Pane poslanče, je něco, co Vás v nové sněmovně překvapilo?

To snad ani ne, upřímně řečeno před spojenectvím Babišovců, Okamurovců a komunistů jsme varovali a tato varování byla bohužel zdá se marná. Vypadá to, že se scénář postupného drolení demokracie naplňuje. Bohužel.

Není v dnešní době varovat před ztrátou svobody a demokracie už jen prázdným gestem? Vždyť skoro tři desetiletí po pádu komunismu už to moc lidí asi nezajímá, soudě dle výsledku voleb.

Kéž byste neměl pravdu, ale asi ji máte. Lidé zapomínají a minulost si často idealizují. Ale až budou někteří stát frontu na nový iphone, ať si zkusí představit, že takhle to dříve bývalo skoro se vším včetně toaletního papíru. Nic nebylo k sehnání, ale plán se plnil na 120%. Vzpomenete si na ty reportáže, kde dělníci pořád něco vyráběli, stavěli? A sehnat byt bylo bez úplatku a známostí na byťáku takřka mission impossible.

A máte plán jak z toho ven?

A máte plán, jak postavit z ničeho dům? No vzít si krompáč a lopatu a udělat první kopnutí. Na začátku to vždy vypadá, že ten dům se ani postavit nepodaří. A to říkám z vlastní zkušenosti, na chatě si dělám, co mohu a umím sám. Nakonec však ten dům člověk dostaví. Tedy postupnými, malými kroky přesvědčovat lidi, že primitivní řešení se  obrátí proti nim. Psala nám spousta lidí, že je správné omezit kouření v hospodách, že nevíme, kde je dnešní svět, když hájíme právo majitele rozhodovat si o svém majetku. Tak ať si ti samí bojovníci za zdraví zbytku světa představí, že jim stát nařídí povinně vzít si každé ráno do svého auta nějakého pasažéra a odvézt ho do práce za své peníze ve svém autě, protože bojujeme ze zdravější zítřky. A odpoledne jej zase vyzvednou a odvezou domů, vše za své, večer ještě vyplní formulář, že to splnili, jinak jim bude hrozit pokuta. Tohle není a nebude můj svět. Díky normálním lidem je ODS je druhá nejsilnější strana v Parlamentu. Vážím si hlasů, které jsem dostal a nabilo mě to energií do další práce. Má to smysl, jedeme dál.

Proč jste dal zrovna za příklad stavbu domu?

Protože před nedávnem vyšla studie, která nás řadí až za africké státy v době délky stavebního řízení. A tohle je jedna z oblastí, které se dlouhodobě věnuji. Snížení nesmyslné byrokracie a omezení fanatického aktivismu. Toho, který z principu brání čemukoliv, či na různých dotacích dobře rejžuje. Vybavuje se mi 60 stránková studie společnosti Ekoteam na pozorování křečka polního za 2,5 miliónu korun. Vše povede akorát k tomu, že Česko bude chudý stát, kterému se Číňané budou jezdit smát. Na všechno bude zákaz, příkaz, formulář, pokuta, dotace. Když potřebujete řemeslníka, tak není. Když jdete na úřad tak slyšíte, to já nedělám, to musíte ke kolegyni vedle. Mně to normální nepřijde. Minulá koalice přijala jedno okresní město úředníků, kolem 25 000 lidí a pocítil to někdo nějak?

Ale vy jste už v té sněmovně byl, tohle musíte znát.

Nevstoupíš 2x do stejné řeky. Tady to platí dvojnásob, mnoho nových poslanců se teprve rozkoukává. A v minulém volebním období jsem já a kolegové z ODS podali návrhů na omezení nesmyslů celou řadu. Vzpomenete si na hloupost, že když jste spořil vlastnímu dítěti na stavebním spoření, tak jste musel žádat soud, aby spoření eventuálně zrušil? Tohle se nám podařilo zrušit. Byl to návrh ODS. Tedy budu v tom pokračovat i nadále doufajíc, že selský rozum zvítězí, i když to má čím dál těžší.

A kde Vás lidé najdou, mají si přinést chlebíčky?

Je to jednoduché, na mých webových stránka, kde právě jste najdete všechno, jen prosím je opravdu dobré si návštěvu objednat předem u asistenta, aby byla 100% jistota, že se setkáme. Chlebíčky ať opravdu nikdo nenosí, hlady netrpíme. Co ale mohu slíbit, je docela dobrá káva, kterou našim hostům nabízíme. Nebo čaj. S lidmi se vídám rád, tedy ať neváhají a domluví si schůzku. Těším se na ně.