České Budějovice – Do sbírky bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka v tomto týdnu přibyla dvě vysoká rakouská vyznamenání.

Nejprve v úterý v Linci od hornorakouského hejtmana Josef Pühringera převzal jako jediný Čech Zlatý čestný odznak, o den později mu v Bruselu předal dolnorakouský hejtman Erwin Pröll Zlatý komturský kříž.

„Obou poct si velmi vážím. Oceňují totiž spolupráci našich regionů a rozvoj vzájemných vztahů. Dolnorakušané nám právě v Bruselu vlastně zadarmo nabídli zázemí pro tamější jihočeské zastoupení,“ připomíná Zahradník.

Zlatý komturský kříž má dokonce teprve jako druhý Čech. „Těší mne, že na vyznamenání jsem byl navržen dolnorakouskými občany z příhraničí,“ dodává.

Zatímco komturský kříž i zlatý odznak najdou svoje místo v krabici vyhrazené pro všechny medaile či vyznamenání, které 60letý Zahradník získal, zarámované diplomy si pověsí na stěnu ve své kanceláři prorektora Jihočeské univerzity. „Pokud pojedu na nějakou oficiální akci třeba na rakouské velvyslanectví, určitě si na krk nepověsím komturský kříž. Ale rozhodně budu mít v klopě malou rozetku, která k oběma vyznamenáním také patří,“ vysvětluje Zahradník.

Považuje to za výraz úcty k lidem, kteří se rozhodli ocenit jeho přínos pro spolupráci obou spolkových rakouských zemí. „Nejprve nás dělila železná opona, teď k sobě máme hodně blízko,“ tvrdí a dodává, že je rád, že k tomu mohl přispět i on osobně.

nez, Mladá fronta Dnes (5.12.2009)