Musím reagovat na slova pana hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), který se v rozhovoru pro týdeník E 15 ze dne 20.8.2012 vyjadřuje mimo jiné i k situaci v jihočeských nemocnicích.

Správně konstatuje fakt, že jako jediné v republice jsou nemocnice v Jihočeském kraji v kladných číslech. Pak ale pan hejtman říká, že občanští demokraté chtějí na tomto faktu parazitovat. Toto tvrzení se mne jako bývalého hejtmana Jihočeského kraje velmi dotklo a musím je zásadně odmítnout.

K transformaci jihočeských nemocnic na akciové společnosti, která stojí za jejich nynější zdravotnickou i ekonomickou úspěšností, došlo ve volebním období 2004 – 2008, kdy v čele kraje stála pravicová koalice, vedená ODS. Sociální demokraté se snažili této transformaci zabránit, co jim síly stačily. Členové klubu ČSSD v krajském zastupitelstvu, v jejichž čele stál Jiří Zimola, tehdy důsledně hlasovali proti všem usnesením, souvisejícím s transformací nemocnic. Ve svém působení proti transformaci měli jihočeští sociální demokraté velkou oporu v tehdejším ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi (tehdy ČSSD).

Ve volební kampani v roce 2008 sociální demokraté otevřeně odmítali fungování jihočeských nemocnic jako akciových společností a slibovali svým voličům jejich přeměnu na neziskové nemocnice. Zásluhu na tom, že k tomu nedošlo a že se jihočeské nemocnice nepropadly do ztrát, jako v jiných krajích, řízených ČSSD, má nesporně volební výsledek ODS, která získala jen o několik procent hlasů méně než ČSSD a donutila tím tuto stranu ke koaliční spolupráci. Jednou ze základních podmínek koalice bylo zachování jihočeských nemocnic jako akciových společností plně vlastněných Jihočeským krajem.

Takže je na první pohled zřejmé, že je to právě ČSSD a pan hejtman Jiří Zimola, kdo parazituje na úspěšné transformaci jihočeských nemocnic, které se snažil zabránit. O tomto chlubení se cizím peřím ať skutečně rozhodnou voliči v letošních krajských volbách.
Jan Zahradník