Osm let stál Jan Zahradník v čele kraje. Loni se vrátil do školství. Začal opět učit matematiku a stal se prorektorem Jihočeské univerzity.

Za obdobím, které odstartoval podzim roku 2008, se už Jan Zahradník ohlíží s úsměvem. Změny v jeho kariéře sice začaly prohrou ODS v krajských volbách, ale už přebolela. „Z funkce hejtmana jsem neodešel jako zhrzený a zneuznaný politik, ale jako člověk, který uznal volební porážku. Navíc jsem přispěl k dosažení dohody o koalici a s vedením kraje stále spolupracuji,“ shrnul.

Vrátil se ke své milované matematice, kterou vyučuje na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Na této škole záhy získal významný post prorektora pro zahraniční vztahy, takže rozvíjí i kontakty, které navázal v pozici hejtmana.

„Daří se mi dobře, jsem spokojený. Třetí vnučka Anička je další krásné světýlko naší rodiny,“ vzkázal boxerovi Josefu Němcovi, který se jako osobnost minulého čísla Sedmičky zajímal, jak se bývalý hejtman má a zda ustál odchod z politického ringu.

To, že si na něj vzpomněla zrovna tato sportovní legenda, Zahradníka moc potěšilo. Když Němcovi před šesti lety gratuloval k sedmdesátinám, vstoupil poprvé v životě do boxerského ringu. Pocit z toho zvláštního místa si dosud pamatuje. Sám ale upřednostňuje méně drsné sporty. Hlavně lyžování včetně běžek a jízdu na kole. Chce na něm jezdit častěji i do práce. „Už nemusím pořád chodit v obleku, takže nevadí, když zmoknu. Loni jsme si s manželkou koupili nová kola a už se těšíme na jaro,“ plánuje Zahradník.

Narodil se 23. března 1949 v Českých Budějovicích a s rodiči žil v Hluboké nad Vltavou. Jeho tatínek tam byl tajemníkem místního národního výboru a strýc proslul jako obávaný a přísný učitel češtiny a dějepisu v Českém Krumlově. „Měl jsem tehdy dvě představy, čím bych nechtěl být – úředníkem a učitelem. Obojí se ale naplnilo,“ usmívá se nad paradoxy.

V matematice je i poezie

Jeho kariéra je důkazem, že osud ovlivňují setkání. Především profesor matematiky František Pour na Střední všeobecně vzdělávací škole v Českých Budějovicích, nyní Gymnáziu J. V. Jirsíka.

Studenta Zahradníka a ještě asi šest jeho spolužáků tak nadchl, že šli do Prahy na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Objevili v matematice dobrodružství, poezii i dovednosti užitečné pro život. „Učí nás logicky myslet a dát si dohromady věci, které spolu na první pohled nesouvisejí. Vnést řád, vědět, jak začít, a poznat, kdy je konec – a umět výsledek formulovat a použít,“ vysvětluje.

Absolvoval v roce 1972, tedy v době, kdy učitelé dostávali takzvané umístěnky, takže si sami nemohli školu vybírat. Poslali ho do Strakonic. Náhle se ale šťastnou shodou okolností uvolnilo místo na gymnáziu, které předtím vystudoval. Učil tam dalších dvacet let.

Při sametové revoluci byl zakládajícím členem Občanského fóra (OF) středoškolských učitelů Jihočeského kraje, roku 1990 vstoupil do politiky jako kandidát za OF a o dva roky později se stal členem ODS. V témže roce založil soukromé Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích, kde působil až do roku 2000, kdy se konaly historicky první krajské volby. Stal se hejtmanem a za čtyři roky tento post v dalších volbách obhájil.

Svatba se studentkou

Z časů, kdy byl prvním mužem kraje a mimo jiné vítězil i v anketách o nejoblíbenějšího hejtmana v republice, je asi nejvíc hrdý na přeměnu nemocnic v akciové společnosti. Jihočeský kraj se k tomu tehdy odhodlal jako první a další vývoj podle Zahradníka potvrdil, že to byl správný krok.

K největším restům, které se nepovedlo dořešit, řadí hlavně spor mezi ochránci přírody a obyvateli na Šumavě a také rychlejší stavbu dálnice D3, která by ulevila i dopravě v centru Českých Budějovic. Veřejné dění ho zajímá pořád, je členem ODS i krajským a městským zastupitelem. „Tak jako se cítím být celý život učitelem, jsem také člověk politický,“ podotkl. Sleduje další směřování kraje, který nyní vede téměř o čtvrtstoletí mladší Jiří Zimola z konkurenční ČSSD.

Oba muži se léta znají a zůstali v kontaktu. „Spojuje nás zdravá zarputilost, vůle přesvědčit ostatní o správnosti svých myšlenek, ale i respekt a úcta k názorům druhého. Jan Zahradník je můj protivník i přítel,“ říká Zimola.

Návrat do školství byl pro bývalého hejtmana přirozenou cestou – ostatně považuje se za věčného studenta. Škola je jeho osudem, takže nepřekvapí, že jednu ze svých studentek si vzal za manželku. Mají dvě dcery a tři vnučky. Když vybíral, komu předá štafetu v seriálu osobností Sedmičky, zvolil také ženu – herečku Jihočeského divadla Danielu Bambasovou.

Alena Binterová, Sedmička (17.2.2010)