BÝVALÝ JIHOČESKÝ HEJTMAN JAN ZAHRADNÍK (ODS) ŘEKL PRÁVU:
– Po čtyřech letech se vracíte do velké politiky. S jakými pocity jste přijímal nominaci občanských demokratů ucházet se za ně o post senátora v českobudějovickém volebním obvodu?
Především musím podotknout, že se vrátit chystám, neboť zatím jde jen a jen o stadium kandidatury a zda se tak stane, rozhodnou voliči. Stejně jako v minulosti to byly především pocity očekávání, ale zároveň i zodpovědnosti k lidem, kteří mi už v minulosti dávali své hlasy a projevovali přízeň, a podotýkám, že nešlo jen o voliče ODS. Pokud se ohlédnu zpět, tak je vidět, že mé angažmá v politice je až polistopadové a za druhé výrazně jihočeské, a to jak na komunální úrovni města, tak později i na úrovni kraje.
– Dá se to jihočeské prosadit i v Senátu?
Já to dokonce považuji za nezbytné. Mimo to, jak je Senát v ústavě zakotven, jej považuji za možnou platformu prosazování regionálních, zájmů. Když říkám regionálních nepovažuji to za pojem pouze samotného volebního obvodu – Českých Budějovic, Třeboně, Borovan, Ledenic či Lomnice nad Lužnicí, ale celého jihočeského regionu, neboť není zájmu, který by byl specificky lokální, ale jsou zájmy jihočeské a ty jsou společné všem lidem, kteří v kraji žijí.
– V době, kdy jste byl jihočeským hejtmanem, vás výrazná část veřejnosti vnímala nejen jako politika z ODS, ale jako hejtmana Jihočechů. Nebylo pro vás snadnější kandidovat jako nezávislý?
Samozřejmě že ODS není v tuto chvíli v záviděníhodné pozici. Je vnímána jako vůdčí síla stávají vládní koalice, která činí nepopulární, ale ekonomicky nezbytná opatření, což jí přináší řadu problémů. Rozhodně mě ale ani na vteřinu nenapadlo, že bych využil toho, co jste zmínil, a kandidoval jako nezávislý kandidát, neboť podle mého názoru není nezávislých kandidátů. Stranická příslušnost přece není jen o tom, že se jí zaštitujete v dobách, kdy se straně daří a je vnímaná jako chvályhodná, ale je třeba ji podpořit i v okamžiku, kdy se jí právě nedaří. Jsem konzervativec a neměním své zvyky ani stranickou příslušnost.
– Jak vnímáte možné politické soupeře, k nimž bude například patřit ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták za TOP 09 a STAN?
Kdykoliv jsem kandidoval, a bylo tomu poprvé v roce 1990, nebylo pro mne podstatné, kdo je mým protikandidátem. Vždy jsem považoval za důležité chovat se vůči nim slušně a korektně. Stejně tak budu činit i v nadcházející kampani. Nepovažuji za podstatné, kdo je mým soupeřem za ČSSD či z uskupení TOP 09 a STAN s podporou hnutí Občané pro Budějovice.
– Co nabídnete voličům?
Nabízím jim Jana Zahradníka, který na jihu Čech od dětství žije, nevymyká se způsobu života, jaký většina z nich žije. Současně jim nabízím zkušenosti z působení v komunální a regionální politice, z níž jsem měl možnost obsáhle nahlédnout i do té celostátní. Vždy bych však konal v Senátu ve prospěch regionu a hájil jeho zájmy.
Právo, 6.6.2012
Autor: Vladimír Vácha