Pokud přesvědčí Sněmovnu a dostane potřebný počet hlasů, může se stát bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník veřejným ochráncem lidských práv. Na tento post ho navrhl prezident republiky Václav Klaus.

* Překvapila vás kandidatura?

Návrh pana prezidenta mi tlumočil koncem minulého týdne ředitel jeho kanceláře Jiří Weigl. Měl jsem tak možnost celý víkend o této nabídce přemýšlet a zabývat se jí.

* Napadlo vás, že by takový návrh vůbec mohl přijít?

Pro mě je to velká čest a dá se říct, že jedno z nejvyšších ocenění, kterého se mi kdy dostalo. S panem prezidentem se znám z mého politického působení. Musím ale přiznat, že mě to překvapilo. Podstatné ale pro mé rozhodnutí nakonec byl názor rodiny. Manželka mě podporuje, takže jsem tu výzvu přijal.

* Jestliže uspějete, budete muset opustit i politiku. Jste přece stále členem ODS.

I to byla jedna z věcí, kterou jsme velmi intenzivně v úzkém rodinném kruhu probírali. Podmínky výkonu funkce ombudsmana jsou takové, že neumožňují setrvat na pozicích, které já nyní zastávám. Ať už je to členství ve veřejné správě, kde jsem zastupitelem Budějovic i kraje, ale také členství stranické. Jsem ale připraven se i po téměř 19 letech s touto stranou rozloučit.

* Myslíte si, že takto snadno přetrháte i vazby k jižních Čechám?

To určitě neudělám a jistě to ode mne ani nikdo neočekává. Můj vztah k jižním Čechám je srdeční záležitost. A i když bych se výkonu funkce ombudsmana věnoval s plným pracovním nasazením, srdcem bych stejně navždy zůstal Jihočechem. A ten, kdo mě zná, ani nevěří, že by tomu mohlo být jinak.

* Brno je od Českých Budějovic přece jen dál než Praha. Nepomyslel jste i na přestěhování rodiny?

Tuhle myšlenku mohu vyloučit. Navíc je velmi předčasná. Já teď přemýšlím především o tom, jak bych se podle svých nejlepších schopností úspěšně představil ve Sněmovně, a tím získal hlasy poslankyň a poslanců. To je teď pro mne priorita.

* Proč si myslíte, že právě vy můžete být tím správným kandidátem na ombudsmana?

Tuhle otázku si zřejmě už zodpověděl pan prezident, který mě navrhl. Samozřejmě, že jsem zvažoval, jestli jsem toho hoden. A jestli jsem vůbec schopen tu důvěru, kterou ve mne Václav Klaus vložil, naplnit.

* K jakému závěru jste došel?

Zjistil jsem, že se mohu se ctí té nabídky ujmout a snažit se o to, abych se stal veřejným ochráncem lidských práv. Přispěl k tomu i fakt, že mám za sebou dvacet let působení ve veřejné správě jako zastupitel a také osm let ve funkci hejtmana. Mí spolupracovníci mi zpětně připomněli, že na této pozici jsem přece hájil práva občanů. Někdy se to podařilo, někdy ne. V každém případě ale vím, co by mě na tom novém postu čekalo.

* Už si chystáte volební projev do Sněmovny?

Věřím, že dokážu věci vnímat nejen rozumem, ale i srdcem. A chci, abych tím oslovil i Sněmovnu. Nebudu nic předstírat ani nic zapírat. Chci, aby pochopili, že se nebudu chovat jinak než jako dosud.

Mirka Nezvalová, MF DNES (25.08.2010)