Jihočeský hejtman Jan Zahradník, který denně odpovídá na řadu otázek médií spojených zejména s děním v regionu, se tentokrát vžil do role novináře. Dostal k tomu prostor v magazínu Mladé fronty Dnes (MfD), kde si vybral k vyzpovídání profesora Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze Romana Koteckého. V rubrice „Štafeta“ mohou známí Češi položit několik otázek osobnosti, kterou si vyberou. A proč si jihočeský hejtman vybral právě tohoto muže? „Patří mezi nejchytřejší a nejvšestrannější lidi, které jsem ve svém životě poznal,“ řekl Jan Zahradník.

Jaká je podle vás role vědy v současném světě?

O použití vědy v technice se nemusíme zmiňovat: to vidí každý dennodenně. Ale věda je také částí kultury. Člověk má podobnou potřebu porozumět hvězdám nebo sledovat přírodovědné filmy a studovat tabule na naučných stezkách jako poslouchat hudbu.

Máte dlouholeté zkušenosti z výuky na vysoké škole. Co nejvíce chybí vysokému školství?

Svět je doširoka otevřený. Jak tedy přitáhnout (či udržet) špičkové mladé vědce na našich univerzitách? Řekl bych, že chybí otevřenost (profesura se stále ještě spíše „vysedí“, než získá v otevřené soutěži), jistá velkorysost a respekt. Není to jen náš problém a nejde přitom jen o peníze. Vím, že i mladí nadějní Němci utíkají do USA a Británie.

Jste otcem šesti synů. Jak se vám podařilo skloubit špičkovou vědeckou práci s péčí o tak velkou rodinu?

Těžko. Ostatně, před pár lety jsem si „vysloužil“ pod stromeček dětskýma rukama vyrobený pas s poznámkou: „Neplatí pro žádnou zemi světa“. Na druhou stranu, půlrok či rok na škole ve Francii či USA naši synové ocenili.

Pomáhá vám nějak vaše schopnost abstraktního myšlení v závodech v orientačním běhu, který je vaším koníčkem?

Orientační běžec by si měl dopředu podle mapy představit, jak bude terén vypadat. V tom se to vlastně teoretické fyzice podobá.