Pan primátor Juraj Thoma píše v Parlamentních listech 2.10.2012 v článku „Pomozme ODS a berme její hesla vážně“ o volebních heslech ODS. Nic proti tomu, je před volbami a politici mají právo na kritiku svých volebních soupeřů. Také bych se k jeho článku nevyjadřoval, ale vzhledem k tomu, že Juraj Thoma použil mé jméno, prostě musím. Píše: „Vím ale jistě, že to byla právě ODS, která v roce 1997 hlasy ministra dopravy Římana, ministra financí Kočárníka a předsedy vlády Klause rozhodla o vyškrtnutí dálnice D3 s (správně má být z – pozn. autora) plánovaných dopravních staveb do roku 2005. A nic na tom nezměnil ani osmiletý hejtmanský mandát Jana Zahradníka, ani vicehejtmanský mandát současného ministra Kuby.“
První věta je pravdivá, k uvedenému vyškrtnutí skutečně došlo. Tehdejší jihočeská ODS v čele s Miroslavem Benešem proti tomu vehementně protestovala a s významnou podporou Sdružení pro dálnici D3 se jí podařilo dálnici D3 do plánu stavby dálnic vrátit. Juraj Thoma už sám sebe asi přesvědčil, že s ODS nikdy neměl nic společného, čtenářům je ale třeba připomenout, že v roce 1997 byl jejím členem. Asi tenkrát netušil, že má před sebou kariéru v podobě postů náměstka primátora a primátora statutárního města České Budějovice, které na kandidátce ODS a s její podporou získal. Měl by se zamyslet nad tím, co on pro stavbu dálnice D3 ve svých funkcích udělal.
Druhá věta je ale nepravdivá a divím se Juraji Thomovi, že se k takovýmto nepravdám uchyluje. Skutečností je, že v druhém volebním období zastupitelstva Jihočeského kraje v letech 2004 až 2008, kdy jsem měl tu čest být jihočeským hejtmanem, byla završena příprava na stavbu dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Stavba tohoto úseku pak byla na podzim roku 2008 zahájena a podle současných prognóz bude dokončena na podzim příštího roku. Vyřeší jednak velmi svízelnou situaci obyvatel měst Soběslav, Planá nad Lužnicí a Sezimovo Ústí, kteří dnes trpí velkou intenzitou dopravy na stávající silnici první třídy číslo 3, jednak přiblíží tuto důležitou dopravní tepnu k našemu městu.

Jan Zahradník