Jsem pro dostavbu temelínské elektrárny, protože si uvědomuji, že nemáme moc jiných možností, jak v budoucnu vyrábět elektřinu.
Úvahy o masivní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou spíše chimérami, než reálnou možností, jak zajistit pro Českou republiku v horizontu desítek let dostatek elektřiny. V Temelíně je připraven pozemek pro výstavbu dalších dvou reaktorů, se kterými počítaly i původní plány.
Z těchto a dalších důvodů by bylo chybou další odkládání nebo dokonce rušení temelínského tendru. Musíme si totiž uvědomit, že ČEZ a účastníci tendru už do něj investovali desítky milionů korun, a tyto peníze by byly utracené zbytečně. Změny v tendru či jeho rušení by také mohly vést k poškození dobrého jména České republiky v zahraničí nebo dokonce k mezinárodním arbitrážím s nejistým výsledkem pro nás. Navíc dostavba Temelína by naší zemi a také jižním Čechám přinesla přímo či nepřímo tisíce pracovních míst, rozvoj technických oborů a udržení konkurenceschopnosti se světem v oboru jaderná energetika.
Myslím si ale také, že když už vláda rozhodla o dostavbě temelínské elektrárny, měla by myslet i na jižní Čechy, které proti jiným krajům mají problémy s dopravní infrastrukturou a více investovat do dálnice D3 a rychlostní silnice R4.
Jan Zahradník